Za kávou hľadaj kozy. A mníchov

Život bez kávy je pre mnohých ľudí nepredstaviteľný. Kto uvaril prvú kávu na svete už dnes nikto nezistí. S jej vznikom sa dodnes spája množstvo zaručených legiend.

Tá najznámejšia pripisuje autorstvo tohto omamného nápoja jemenskému pasierovi Kaldimu. Respektíve jeho kozám. Kaldi niekedy v 9. storočí pásol svoje zverenkyne na Habešskej pahorkatine, ktorá bola posiata zelenými kríkmi s červenými bobuľkami.

Kozy plné energie

Jedného dňa si všimol, že kozičky sú v nevšedne šantivej nálade. Behali a skákali hore dole aj počas najväčšieho úpeku. Pozoroval ich a zistil, že rohaté potvory sa predtým napásli z červených bobúľ. Kaldi neváhal a bobule otestoval aj na vlastnej koži.

Legenda hovorí, že príval energie ho prekvapil tak, že sa so svojím zážitkom musel zveriť mníchom v neďalekom kláštore. 

Tým o povzdbudzujúcich účinkoch zvláštnych bobúľ nebolo treba hovoriť dvakrát a v kláštore sa začali výdatne modliť aj v noci bez toho, aby ich zmáhala únava a spánok.

káva

Najmä po tom, ako pri sušení plodov nad ohňom zistili, že tie, ktoré spadli do pahreby, sa zmenili na hnedé, nádherne voňajúce zrnká.

Mnísi ich neskôr rozdrvili v kamennom mlyne a túto čiernohnedú múčku zaliali horúcou vodou.

Povzbudzujúci nápoj potom mnísi pravidelne pili, aby dlhšie vydržali recitovať dlhé modlitby. 

K objavu kávy sa hlási aj jemenský súfijský mystik menom Ghothul Akbar Nooruddin Abu al-Hasan al-Shadhili.

Ten pozoroval vtáky, ktoré žrali bobule s neznámych kríkov. Zdali sa mu nezvyčajne energické. Sám potom zo zvedavosti ochutnal tieto plody a pocítil neobvyklú bdelosť. 

Legenda o kávovom mníchovi 

Iná legenda o káve sa tiež viaže na Arabský polostrov, do mesta Mokka v Jemene. Kávu podľa nej objavil úplnou náhodou lekár a kňaz, šejk Omar. 

Žil v púštnej jaskyni neďaleko Ousabu a liečil chorých modlitbou.

Jedného dňa ho upútal strom s červenými plodmi. Keďže bol hladný, plody ochutnal, no hneď mu nechutili. Skúsil ich preto upražiť. Čiernohnedé zrnká neboli tiež mimoriadne chutné, rozdrvil ich preto a pripravil z nich silný vývar.

Keď ho vypil, bolo mu hneď jasné, že jeho vyhnanstvo na púšti sa chýli ku koncu. O svojom objave novej zázračnej látky poslal správu do Mokky, kde ho hneď omilostili a mohol sa tak vrátiť domov.

O popularite kávy s jej povzbudzujúcimi účinkami už bolo rozhodnuté.

V okolí Mokky sa postupne začalo s jej pestovaním a pražením. Pitie kávy sa časom v Oriente mimoriadne rozmohlo, pričom centrom obchodu s kávou sa stal práve jemenský prístav Mokka.

Odtiaľ sa začala postupne rozširovať do okolitého sveta, ale iba v praženej alebo prevarenej podobe. Jemenčanom sa totiž páčil kávový monopol, na jej vývoz uvalili embargo. 

Názov pre kávu bol odvodený od slova gahwah, čo bol však pôvodne výraz i pre iné nápoje, napríklad víno.

Káva postupne učarovala svetu

Káva sa teda do sveta rozšírila práve z Jemenu, kde ju začali okolo Mokky výdatne pestovať, pražiť a už v štrnástom storočí piť presne tak, ako sa pije dnes.

Káva svojimi povzbudzujúcimi účinkami svetu tak učarovala, že sa po nej okamžite zdvihol dopyt.

Jemenčania zistili, aký zázrak majú a uvalili na kávu embargo.

Zrnká sa nesmeli z Jemenu vyvážať, iba upražené alebo prevarené. To sa darilo udržať až do polovice 17. storočia, kedy niekoľko kávovníkov z Jemenu vyviezli holandskí obchodníci do svojej kolónie v Indonézii.

A príbeh kávy začal naberať svetové obrátky. Briti priniesli sadenice na Jamajku a do Afriky, Portugalci do Brazílie, Francúzi na Antily a do Francúzskej Guayany.

V 17. storočí káva dobyla aj Európu. Spočiatku vyvolávala rôzne reakcie, dokonca až strach. Pre nábožensky založených ľudí bola horkým satanovým dielom. Keď sa v roku 1615 objavila v Benátkach, vysokí cirkevní hodnostári sa ju snažili zatratiť.

Spor bol taký vážny, že musel zasiahnuť pápež Klement VIII. Duchovní ho požiadali o vyjadrenie. Skôr než sa vyslovil, kávu ochutnal. A nenašiel na nej nič zlé, prečo by sa nemala piť. Naopak, uznal jej upokojujúce účinky, a tak kávový nápoj dostal zelenú.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie